czwartek, 25 czerwca 2020

Udanych wakacji

Już jutro zakończenie roku szkolnego, napisałyśmy dla Was pięć ważnych zasad udanych wakacji na wesoło: 

1. Nauka zdalna się skończyła – wyłącz komputer. 
2. Gdy rodzice proponują wyjście na lody nie odmawiaj – zimą nie zaproponują. 
3. Odpoczywaj ile tylko można – po wakacjach będziesz musiał się uczyć, już tyle nie odpoczniesz.
 4. Gdy jesteś na łące poszukaj czterolistnej koniczyny, na dodatkową porcję szczęścia nie szkoda czasu. 
5. Dbaj o siebie, żebyś cało i zdrowo wrócił po wakacjach do szkoły – krem z filtrem i modna czapeczka to podstawa


Pamiętajcie! W każdej sytuacji zachowujcie rozsądek, jasny umysł i przede wszystkim bądźcie rozważni! 

Gdy wakacje się zbliżają, 
Od myślenia nie zwalniają. 
Szanuj zdrowie, szanuj życie 
W domu, w lesie, czy na szczycie. 

Wychowawcy świetlicy


środa, 24 czerwca 2020

Wakacje z książką

Wyobrażacie sobie wakacje bez książek? Absolutnie nie! Oto najlepsze z najlepszych- zabawne, wciągające, wzruszające- nasze propozycje książek wakacyjnych dla dzieci.
"Wakacje z duchami" Autor: Adam Bahdaj

Praca detektywa wymaga poświęceń i wyrzeczeń. Trzeba przemóc drżenie kolan i tropić złodziei także późną nocą. Ćwiczyć umiejętność dedukcji nawet podczas deseru. Przejrzeć czyjeś notatki jak poranną gazetę i nie przejmować się cieniem, który od tygodnia snuje się za nami, także po zmierzchu.
Trójka przyjaciół spędza wakacje u cioci. Nie zamierzają się nudzić! Po wybudowaniu szałasu-bazy przystępują do tropienia okolicznych przestępców. Z zaskakującym skutkiem… Doskonała lektura dla wszystkich miłośników zagadek detektywistycznych!
"Niezwykłe wakacje" Autor: Beata Ostrowiecka

Koniec roku szkolnego już blisko. Wszystko wskazuje na to, że lato będzie całkiem zwyczajne. Piątka przyjaciół zamierza spędzić wakacje w swoim miasteczku. Czy nudne łowienie ryb w pobliskiej rzece może być początkiem fantastycznych wydarzeń? Bohaterowie przeżywają niesamowite przygody, odbywają przedziwne podróże w czasie i przestrzeni, są świadkami niecodziennych wypadków, poznają tajemnice sprzed wieków…
Pierwszy tom bestsellerowej serii. Fantastyczna i przezabawna powieść o polskich trzynastolatkach z pewnego warszawskiego gimnazjum, nie tylko dla trzynastolatków! Przeczytajcie o przyjaźni, zwariowanych wynalazkach, sztucznej inteligencji, skarbach, duchach, robotach, latającym talerzu i… nastoletnich uczuciach.
"Panna Foch" Autor: Barbara Kosmowska

Po przeprowadzce do Wiśniowej Góry Pola zdecydowanie traci humor. Musiała zostawić w Warszawie najlepszą przyjaciółkę marzącą o karierze szafiarki i modnego Julka, do którego wzdychają wszystkie dziewczyny. Co można robić w fasolowym raju, gdzie tata zamierza zostać hodowcą roślin strączkowych, mama robi bezpłatny przegląd zębów sąsiadom, bliźniaki malują dom na buraczkowo, a Czarny Kieł dzielnie im pomaga w znaczeniu farbą nowego terytorium? Co gorsza, na horyzoncie pojawia się pewien gburowaty osobnik, a wraz z nim nowe przezwisko, które pasuje do Poli jak ulał: Panna Foch. Ponurak i królewna zdołają się jednak w końcu dogadać, gdy ten pierwszy zmieni czarne kalosze na trampki, a ta druga włoży różowe okulary…
To tylko pies?"Autor: Suzanne Selfors
Poznajcie Homera Puddinga, chłopca, którego marzeniem jest zostać poszukiwaczem skarbów. Kiedy wujek Drake, słynny poszukiwacz skarbów, zostaje połknięty przez żółwia, Homer dziedziczy po nim dwie rzeczy: leniwego, pozbawionego węchu basseta i pewną tajemnicę. Dlaczego wuj nazwał tego niezdarnego psa `jego największym skarbem`? Dlaczego włożył złotą monetę w obrożę? I kto będzie kontynuował poszukiwania największego na świecie skarbu piratów? Dołącz do Homera, jego siostry Gwendolyn i psa podczas przygód, które sprawdzą ich spryt i odwagę. Bohaterowie wyruszą w świat, w którym bezwzględni poszukiwacze skarbów czają się za każdym rogiem. Przy okazji dowiedzą się, że pies wujka ma ukryty talent i że skarb może być bliżej, niż im się wydaje…
 "Mikołajek"

To kultowa już postać towarzysząca dzieciom od pokoleń! Kto nie zna przygód gromadki chłopców, którzy co chwile wpadają w tarapaty. Napisane wyjątkowo dowcipnym językiem krótkie opowieści mogą zachęcić do samodzielnego czytania początkujących czytelników. Wspólne czytanie to szansa, aby rodzice przypomnieli sobie historie Mikołajka, Alcesta, Rufusa, Kleofasa, Ananiasza, Maksencjusza, Joachima, Godfryda, Euzebiusza i Ananiasza.
Seria książek "Zaopiekuj się mną" Autor: Holly Webb
Cykl poświęcony jest zwierzakom i opisuje bardzo realistyczne a zarazem zwyczajne historie, których głównymi bohaterami są najczęściej psy oraz koty. 

Seria: "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Autor: Justyna Bednarek



Dwie części uwielbianych przez dzieci, bestsellerowych opowieści o skarpetkach, które dały nogę z kosza z brudną bielizną. Zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, lekarzami, mysimi mamami, lecą w kosmos albo pomagają świętemu Mikołajowi.

"Sposób na Elfa" Autor: Marcin Pałasz


Nigdy nie miałem psa, nie wiedziałem więc, jak to jest. Kiedy jednak zobaczyłem wesoły pysk Elfa na zdjęciu – zakochałem się w nim od pierwszej chwili! ... Wspaniała powieść o wielkiej psiej miłości.

Jeśli jeszcze nie odkryliście radości z czytania proponujemy Wam słuchanie audiobooków, które znajdziecie między innymi na You Tube. Wpiszcie w wyszukiwarce słuchowiska dla dzieci lub bajkowisko i przekonajcie się sami jakie niesamowite przygody Was czekają :)



wtorek, 23 czerwca 2020

Rower- aktywny wypoczynek


Każdy z nas wie, że ruch to zdrowie. Nietrudno zgodzić się ze stanowiskiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, że rower towarzyszący człowiekowi od ponad 200 lat to prosty, niedrogi, niezawodny, czysty i przyjazny dla środowiska środek transportu. 

Zalety jazdy na rowerze:


A może poprosicie rodziców o wspólne wykonanie toru doskonalącego jazdę na rowerze?

Posłuchajcie ciekawej piosenki o jeździe na rowerze:

Ciekawostki na temat roweru:
  1. Pierwotne nazwy roweru to welocyped i bicykl.
  2. Pierwszy prototyp roweru został zbudowany przez francuskiego hrabiego Mède de Sivrac w 1790 roku. Umożliwiał wyłącznie jazdę w jednym kierunku (nie dało się nim skręcać).
  3. Twórcą współczesnego roweru jest niemiecki wynalazca Karl Drais. Pojazd, który opatentował w 1818 roku, nie posiadał pedałów (jechało się odpychając nogami od ziemi).
  4. Handbike rower dla osób niepełnosprawnych. Jak sama nazwa wskazuje – jest napędzany siłą rąk.
  5. Tandem to dwuosobowa wersja roweru.
  6. Monocykl to rodzaj roweru posiadający jedno koło. Jest bardzo często wykorzystywany przez cyrkowców.
  7. Najdłuższym rowerem na świecie (42 m) jechało równocześnie 20 osób. Rekord ustanowiono w 2015 roku w Australii, pokonując dystans 100 metrów.
  8. Najmniejszy rower świata ma koła o średnicy 1,9 cm. W 1988 roku Australijczyk Neville Patten przejechał na nim 4 metry.
  9. Najwyższy dwukołowy rower na świecie liczy 5,5 metra wysokości. Stworzył go Kubańczyk Felix Guirola.
  10. Największy rower na świecie liczy 3,7 m wysokości i 7,8 m długości. Jego twórcą jest Niemiec Didi Senft.
  11. Fairwheel Bikes to firma, która stworzyła najlżejszy rower na świecie. Waży zaledwie 2,7 kg.
  12. Aktualny rekord prędkości w jeździe na rowerze poziomym po płaskiej nawierzchni wynosi 132,5 km/h.

poniedziałek, 22 czerwca 2020

Wakacje na podwórku.

W tym tygodniu będziemy zajmowali się tematem wakacji na podwórku. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Was do ciekawego spędzania czasu wolnego w najbliższym otoczeniu.

A już dzisiaj poznamy tajniki budowy szałasu. Zapraszamy do wspólnej zabawy.



A to nasze podwórkowe tipi zbudowane miesiąc temu. Do jego wykonania użyliśmy sznurek, starą folię oraz kilka niepotrzebnych belek. Wszystko znaleźliśmy na naszym podwórku. Bawiliśmy się doskonale. Teraz czekamy na cieplejsze dni, aby spędzić w nim całą noc. 
Wykorzystajcie nasz pomysł wspólnie z Waszymi rodzicami. 




 Wakacje to doskonały czas na ćwiczenie nowych umiejętności. Co powiecie na naukę chodzenia na szczudłach? Możecie poprosić o ich wykonanie tatusia lub dziadka. Wystarczą tylko dwie mocne tyczki oraz duże śruby. 



Kilka informacji na temat bezpieczeństwa nie zaszkodzi :)


piątek, 19 czerwca 2020

Dostrzegamy piękno w najbliższym otoczeniu.

Dziś obchodzimy Dzień Leniwych Spacerów. Z tej okazji proponujemy Wam spacer po najbliższej okolicy. Zaproście do wspólnej wyprawy rodziców, dziadków lub starsze rodzeństwo. Zatrzymajcie się na łące, posłuchajcie śpiewu ptaków, powąchajcie jak pachną kwiaty. Nie spieszcie się, spacerujcie powoli, dostrzegajcie piękno najbliższej okolicy. 

Leniwy spacer to taki, gdzie nie mamy określonego celu wyprawy. Spacerujemy w radosnym nastroju, powoli idąc naprzód. 

Co robić podczas leniwego spaceru?

- połóż się na trawie,
- przytul się do drzewa,
- pobiegaj boso po łące,
- powąchaj roślinki,,
- posłuchaj odgłosów przyrody,
- poobserwuj chmury,
- poobserwuj dokąd spieszą się mrówki,






A może spacer po ogrodzie i podziwianie pięknych kwiatów?




poniedziałek, 15 czerwca 2020

Bezpieczne wakacje

Kochani Uczniowie już niedługo wakacje!

Postanowiłyśmy, że przez najbliższe dni będziemy inspirowały Was do aktywnego i kreatywnego wypoczynku. Zbudujemy szałas, stworzymy podwórkowy tor przeszkód, zapoznamy się z zaletami jazdy na rowerze, odkryjemy piękno najbliższej okolicy. Brzmi wspaniale prawda? A teraz przez moment zastanówmy się co jest najważniejsze? Oczywiście, że nasze zdrowie. Dlatego dzisiaj przypomnimy sobie zasady bezpiecznego wypoczynku.

Obejrzyjcie kilka filmików na temat bezpiecznych wakacji:





Proponujemy wykonanie prostej pracy plastycznej pt."Lody". Szablon można wykleić bibułą lub kolorowym papierem. 




Na zakończenie posłuchajcie piosenki na temat bezpiecznych wakacji:


środa, 10 czerwca 2020

Cuda świata

Kochane dzieciaczki świat jest przepiękny i niezwykle zaskakujący. Warto czytać, szukać w internecie ciekawostek na temat niezwykłych miejsc znajdujących się nie tylko w Polsce, ale również na świecie.

Dzisiaj zaprezentujemy wam 7 cudów świata.

1. Wielka Piramida w Gizie- zbudowana około 2560 r. p. n. e. przez faraona, jest to najstarsza i największa piramida świata.



2. Wielki mur chiński- długi na 8851 kilometrów.  Dziś dobrze zachowanych jest zaledwie około 515 jego kilometrów.

3. Petra- ruiny miasta Nabatejczyków którego rozkwit miał miejsce w czasach antycznych. Petra była wtedy stolicą królestwa Nabatejczyków. Położona jest w skalnej dolinie, do której prowadzi jedna wąska droga wśród skał. Petra słynie z licznych budowli wykutych w skałach.


4. Machu Picchu- To jeden z najwyżej położonych cudów świata. Żeby myśleć o zwiedzaniu Machu Picchu trzeba wspiąć się na 2500 metrów nad poziomem morza. Miasto ma powierzchnię 100 hektarów, na których wzniesiono 200  budynków. W najlepszych czasach Machu Picchu zamieszkiwały nawet 2 tysiące mieszkańców.

5. Koloseum- amfiteatr w Rzymie wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e.

6. Tadż Mahal- wzniósł w połowie XVII wieku władca Szahdżahan, wywodzący się z dynastii Wielkich Mągołów, na cześć przedwcześnie zmarłej żony.

7. Statua Chrystusa Zbawiciela- 30 metrów pomnik Chrystusa Odkupiciela. Budowlę ukończono w październiku 1931. Nie tylko względy religijne, ale także piękna panorama, która rozpościera się z podnóża pomnika usytuowanego na szczycie góry Corcovado, przyciąga tu rocznie kilka milionów turystów.


Zachęcamy do obejrzenia filmiku na temat 10 niezwykłych miejsca na świecie:



Na zakończenie przedstawiamy Wam propozycję pracy plastycznej pt. "Wieża Eiffla".

Potrzebujemy:
- słomki do napojów,
- kolorową kartkę,
- nożyczki i dobry klej,
- ołówek,

Wykonanie:
Na kartce szkicujemy wzór wieży eiffla. Słomki przecinamy do odpowiedniej długości i przyklejamy do szablonu.

wtorek, 9 czerwca 2020

Podróże z Nelą małą reporterką

Nela to prawdopodobnie najmłodsza reporterka świata, która podróżuje od piątego roku życia po różnych kontynentach, nagrywając i opisując swoje przygody. Kocha przyrodę i wyprawy.
Wywiad z Nelą Małą Reporterką:
– Jak zachowuje się twój kot Gracjusz, kiedy wracasz z wyprawy, jest obrażony czy cieszy się, że cię widzi?
I to i to. Przez maksymalnie trzy dni jest obrażony i nie prosi mnie o jedzenie, tylko moich rodziców. Mój kot to tak jakby mój brat, kiedy wracam pokazuje, że było mu smutno, ale kiedy nie wyjeżdżam, jest bardzo szczęśliwy.
– Jak długo trwają Twoje podróże?
– Od tygodnia do 4 tygodni.
– A jak wyglądają przygotowania do wyprawy?
– Najpierw czytam bardzo, bardzo dużo o kraju, do którego się wybieram. Dowiaduję się co mam zabrać, jakie są tam zwierzęta, jakie fajne miejsca do zwiedzenia, a potem pakuję się i wyjeżdżam 🙂
– Odwiedzasz takie miejsca, które są zazwyczaj niedostępne dla zwykłych turystów. Jak to robisz, że znajdujesz ciekawe schroniska dla zwierząt, wioski plemienne itd.?
– Dowiaduję się jeszcze w Polsce przez Internet albo z książek, albo już na miejscu, kiedy zobaczę jakieś informacje podróżnicze czy ciekawy plakat.
Podróżujesz w czasie wolnym od szkoły, czyli w ferie zimowe  i wakacje?
– Tylko w ferie i wakacje. W ogóle nie opuszczam szkoły.
– Jesteś bardzo pracowita! A opowiedz, jak wygląda twój zwykły dzień, tydzień, miesiąc?
– Na przykład, kiedy jestem na działce to bawię się na drzewie z moimi kotami, które przygarnęłam.
– Powiedz, jak wyglądają twoje posiłki podczas podróży, próbujesz oryginalnych smaków czy zjadasz tylko to, co wiesz, że lubisz?
– To zależy… Ale częściej jem to, co jest w danym kraju.
– A w domu, jakie masz ulubione potrawy?
– W domu to chyba kanapka z salami i… zupa grochowa.
– A płatki śniadaniowe  tak jak większość dzieci?
– O tak! Codziennie jem! Co rano. Bardzo lubię.
– To może opowiedz, co najfajniejszego ci się przytrafiło, jakaś najciekawsza przygoda?
– Najfajniejsze to chyba było to, jak poszłam szukać do dżungli waranów z Komodo i jak wróciłam na plażę to je zobaczyłam. Przyszły tam, bo zapamiętały sobie, że o określonej porze jest obiad, kucharz gotuje i wyrzuca niepotrzebne kawałki mięsa. Tych waranów na plaży było mnóstwo!
– A one są groźne?
– Tak, są groźne. Mogą zaatakować, a są ogromne, mogą mieć 3 – 4 metry długości .
– I ile ich było na tej plaży?
– Z 50. I one mają niebezpieczne bakterie w ślinie i jak ugryzą to kiepsko.
– Co jest najfajniejszego w podróżowaniu?
– To, że dowiaduję się więcej rzeczy, że się uczę i też to, że przekazuję wiedzę innym dzieciom.
– Jakie są Twoje ulubione zajęcia sportowe?
– Koszykówka i pływanie.
– Opowiedz, jak będzie wyglądała Twoja policja dla zwierząt?
– Hmmm, jeszcze nie wiem.
– A co robi taka policja?
– Ratuje zwierzęta, jak np. jeden pan trzyma dużego psa w małej klatce, w okropnych warunkach…
– Czyli taka policja dba o to, żeby zwierzęta żyły w godnych warunkach.
– Tak.  Kiedy dorosnę to zabiorę mu tego psa.
– W jaki sposób umilasz sobie podróż – czytasz, grasz na tablecie?
– Nie lubię za bardzo grać, raczej rysuję i śpiewam.
– Jaki jest twój ulubiony przedmiot w szkole?
– Chemia.
– A ty pisałaś książki sama?
– Tak, ja piszę sama.
– Ile miałaś lat, jak napisałaś pierwszą?
– Z osiem, siedem, coś takiego.
– Jak najchętniej odpoczywasz?
– Chyba siedząc na drzewie na działce.
– Masz domek na drzewie?
– Nie, jeszcze nie. Będę miała dopiero, po prostu wspinam się na drzewo, kładę się na gałęzi  i patrzę na zielone liście, przez które przelatuje światło. I zrywam orzechy.
– Jakie zwierzęta ci się najbardziej podobały?
– Wszystkie! Szczególnie nosacze, to takie małpy,  które mają duże nosy, chyba one mnie tak najbardziej zaskoczyły. Opowiadam o nich na spotkaniach.
– Byliśmy dzisiaj, widzieliśmy jakie mają fajne nosy. A czego się najbardziej bałaś?
– Kiedy w nocy płynęliśmy łódką na Amazonce i tam były kajmany i wielki 4-metrowy kajman prawie wskoczył nam do łódki. W nocy, kiedy byliśmy daleko od naszych namiotów.
– Jakie owoce lubisz najbardziej?
– Najbardziej lubię marakuję i dragon fruit – to taki owoc, który jest w Tajlandii.
– Po jakiemu się dogadujesz?
– Po angielsku i czasami na migi.
– O czym marzysz?
– Żeby pojechać do Rio de Janeiro i do Australii.
– Bardzo dziękujemy za spotkanie i życzymy ci udanych wypraw i wspaniałych przygód!
– Dziękuję

W książkach znajdziecie dużo dodatkowych treści multimedialnych poukrywanych w tajnych kodach! Bawcie się razem z Nelą. Szukajcie tajnych kodów i oglądajcie filmy!



Relacje z niezwykłych wypraw Neli można oglądać w TVP ABC w piątki o godz. 13.00, a także codziennie o świcie, o godz. 4.30 lub na stronie: https://vod.tvp.pl/website/nela-mala-reporterka,13364434

poniedziałek, 8 czerwca 2020

Zabierz 5 z lasu

Kochane Dzieciaczki zapraszamy Was do wzięcia udziału w ekologicznej akcji "Zabierz 5 z lasu".

"Zabierz 5 z lasu" to ogólnopolska akcja zorganizowana przez Nadleśnictwo. Polega na zebraniu podczas spaceru 5 szt. śmieci i wyrzucenia ich do leśnego, lub swojego śmietnika. Ma ona na celu zachęcenie osób do dbania o środowisko i zmniejszenie liczby odpadów w lasach.

Śmieci w lesie nie tylko zaburzają estetykę tego miejsca, ale również nie ulegają naturalnemu rozkładowi. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia bardzo długo zalegają w środowisku, czego przykładem mogą być:
    karton po napoju 10–30 lat
     puszka po konserwie 40–80 lat
     puszka aluminiowa po napoju 50–100 lat
     jednorazowa torba foliowa 100–120 lat
     butelka plastikowa 500–1000 lat

A zatem namówcie rodziców na spacer do lasu. Koniecznie zabierzcie ze sobą reklamówkę i podejmijcie wyzwanie ! My też zbieramy śmieci:




Kreatwna praca plastyczna

Dzisiaj proponujemy Wam kreatywną zabawę do, której potrzebujecie tylko kartkę, czarny mazak i kredki. Uwaga kolorowanie tych wzorów jest hipnotyzujące :)) Wspaniała zabawa. Kiedy wrócimy do szkoły stworzymy galerię kreatywności :)



Zobaczcie co nam wyszło :)


piątek, 5 czerwca 2020

Szkoły świata

Jak wygląda szkoła w Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej?


W krajach Ameryki Południowej i Środkowej, oraz Azji i Afryce wciąż za mało jest szkół. Dzieci chociaż bardzo chcą, nie mają pewności czy będą mogły się uczyć. Często by dotrzeć do szkoły muszą codziennie przejść pieszo kilka lub kilkanaście kilometrów.

Szkoły wyglądają bardzo różnie. W niektórych miejscach budynku nie ma, a dzieci uczą się w cieniu drzewa. Czasami jest to po prostu szałas lub namiot.  Niewiele szkół posiada wyposażone sale lekcyjne. Dzieci nie mają możliwości korzystania z wielu pomocy naukowych. Często nie mają piórników, zeszytów, tornistrów czy książek. A jeden podręcznik przypada na całą klasę.


Mimo trudności dzieci chcą się uczyć. Z radością chodzą do szkoły, pomimo wielu dodatkowych obowiązków.


W wielu krajach na świecie warunkiem przyjęcia do szkoły jest zakupienie obowiązkowego mundurku. Po jego kolorze można rozpoznać do jakiej szkoły chodzi uczeń.


W wielu krajach dzieci od najmłodszych lat pracują. Pomagają w obowiązkach domowych, opiekują się młodszym rodzeństwem. Towarzyszą rodzicom w pracach na polu i na targu. Pracują na ulicy, sprzedając różne rzeczy lu czyszcząc buty przechodniom. Bywa, że są jedynymi pracującymi osobami w rodzinie i za zarobione pieniądze utrzymuje się cały dom.


Dzieci z krajów Azji, Afryki oraz Ameryki Południowej i Środkowej poza pracą i nauką tak jak wszystkie dzieci na świecie,  bardzo lubią się bawić. Są bardzo pomysłowe, potrafią tworzyć własnoręcznie zabawki ze znalezionych rzeczy.

Nasza polska zabawa w "Sieć i ryby" przypomina "Węża boa" z Ghany. Wąż wybiega z domku na "łowy" po zawołaniu dzieci i chwyta przebiegające osoby. Złapaną osobę prowadzi do swego domku, by następnym razem łapać koleżanki trzymając się za ręce. Wąż nie może się rozerwać i "rośnie w długość" przy każdej złapanej osobie.

Nasz "Zbijany" przypomina grę z Mozambiku "Chela", choć zasady naszych kolegów są bardziej wymagające.Nasi czarnoskórzy koledzy rysują dwie linie oddalone od siebie o ok. 10 m, za którymi ustawiają sią dwa zespoły. Na środku ustawia się butelkę plastikową i usypuje górkę z piasku, którym pod "ostrzałem"piłkami, gracz musi wypełnić owym piaskiem unikając zbicia.

W Mali dzieci grają w "Sey" ćwicząc swoją spostrzegawczość chowają kamyk do jednego z trzech wykopanych dołków tak by drużyna przeciwna nie odgadła w którym dołku jest pomieszany z piaskiem kamyk. Nieodgadnięcie skutkuje wykopaniem kolejnego dołka.

A po za tym piłka nożna to najpopularniejsza gra dzieci z całego świata.

Kochane dzieciaczki doceńmy Naszą piękną szkołę, szanujmy jej wyposażenie i własne przybory szkolne.

„Daj się napić, bądź człowiek”. Robimy poidełka dla owadów i ptaków

„Daj się napić, bądź człowiek”, to hasło akcji do której, wszyscy możemy się włączyć pomagając ptakom oraz pszczołom w najbliższym otoczeni...