środa, 27 maja 2020

Zabawy i ćwiczenia integrujące obie półkule mózgowe,

Aby każda półkula mózgu mogła działać poprawnie musi zachodzić pomiędzy nimi odpowiednia komunikacja.

Ćwiczenia takie służą zwłaszcza dzieciom, które mają poniższe trudności:
  • trudności w czytaniu,
  • trudności w uczeniu się, np. dysleksja,
  • problemy z koordynacją,
  • słaba orientacja w przestrzeni,
  • jąkanie,
  • wymawianie słów od tyłu lub zamienianie ich miejscami w zdaniu,


Prawa ręka, lewa ręka…

Zabawa jest bardzo prosta, ale łatwo można się pomylić.  Lewą rękę “poklepujemy” naszą głowę, a prawą robimy okrężne ruchy na naszym brzuchu. Obie czynności należy wykonywać w tym samym czasie.

Rysowanie

Potrzebujemy dwóch kartek i dwóch kredek. Zadanie polega na jednoczesnym rysowaniu obiema rękami  prostego wzoru. Początkowo mogą to być kwadraty czy figury symetryczne. Obie dłonie mogą rysować jedną figurę. Następnie figury mogą się zmieniać, np. prawa ręka rysuje trójkąt, a lewa w tym samym czasie koło.

Chodzenie tyłem

Wystarczy poprosić dziecko, aby tyłem… Wróciło do swojego pokoju i zgasiło światło  Nie tylko można dobrze się przy tym bawić, ale także wspomóc działanie mózgu. Oczywiście pamiętaj, aby zwrócić uwagę na to, czy na drodze nie stoją zbyt skomplikowane i niebezpieczne przeszkody!

Żonglowanie

Oczywiście żonglowanie samo w sobie nie jest rzeczą prostą i wymaga po prostu ćwiczeń, ale czemu go nie wykorzystać? Nie musimy zaczynać od razu od 5 piłeczek na raz, wystarczą spokojnie dwie. Kiedy nauczymy się przerzucać jednocześnie dwie piłeczki między sobą, przyjdzie czas na 3, może i 4. Mimo wszystko, nawet ćwiczenia z 2 piłeczkami doskonale potrafią wzmocnić integrację obu półkul.

Rysowanie oburącz w powietrzu

Rysujmy w powietrzu obiema rękami różne obrazki.

Leniwa Ósemka, czyli znak leżącej cyfry 8 jest bardzo ważny.


Dziecko rozpoczyna zabawę lewą ręką, która powinna być wyprostowana, a kciuk skierowany do góry na wysokości oka. Dziecko trzyma głowę nieruchomo po czym rysuje płynnym ruchem nieprzerwanie symbol nieskończoności cały czas obserwując kciuka. W drugiej części ćwiczenia dołączamy prawą rękę, krzyżując ze sobą kciuki. Następnie kreślimy w powietrzu leniwe ósemki.

Ruchy naprzemienne

Zazwyczaj ruchy naprzemienne kojarzą się bardziej z ćwiczeniami gimnastycznymi. Ruchy naprzemienne można np:
– lewą dłonią prawego łokcia i odwrotnie
– prawą dłonią lewego ucha i odwrotnie
– lewą dłonią prawego kolana i odwrotnie.

Zachęcamy do regularnego ćwiczenia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

„Daj się napić, bądź człowiek”. Robimy poidełka dla owadów i ptaków

„Daj się napić, bądź człowiek”, to hasło akcji do której, wszyscy możemy się włączyć pomagając ptakom oraz pszczołom w najbliższym otoczeni...