czwartek, 21 maja 2020

Zabawy z kostkami do gry

Kości do gry dają nieskończoną liczbę pomysłów na zabawy z ich wykorzystaniem. Są niezwykle rozwijające. Dlatego dzisiaj przedstawimy Wam kilka pomysłów z kostkami w roli głównej.


Liczby dwucyfrowe
Gracze otrzymują dwie kostki i wykonują na przemian rzuty. Z uzyskanych oczek tworzą największe liczby dwucyfrowe. Kto uzyska największy wynik wygrywa. W podobny sposób można pobawić się trzema kostkami do gry.

Ile brakuje do ... (ćwiczymy rachunek pamięciowy) .
Można  grać w parach( małe kostki)  lub w większych grupach siedząc w kręgu (duża kostka). Jedno z dzieci rzuca kostką i pyta “ile brakuje do … tu podaje liczbę z wcześniej ustalonego zakresu np. do 10, do 20, do 30..

Zabawa ruchowa i mnożenie. 
Trzech graczy, trzy kostki, kreda. 
Rysujemy linię startu i mety. Gracze kolejno wyrzucają kostki, mnożą liczbę oczek na kostkach, biegną na linię mety i zapisują wynik. Po każdej kolejce dopisują punkty. Kto ma największą liczbę uzyskaną z mnożenia dostaje 3 pkt, kto mniejszą, 2 pkt, kto najmniejszą dostaje 1 pkt. Po 5 rundach zaczynamy od początku.Kto poda błędny wynik mnożenia nie otrzymuje punktów. Odmianą może być kozłowanie tyle razy piłką ile wynosi wynik z mnożenia.

Kto pierwszy podsumuje?- nauka dodawania

Każde dziecko rzuca trzema kostkami. Punkt zdobywa to, które jako pierwsze poda prawidłową sumę wyrzuconych oczek.

Jak najwięcej tych samych- ćwiczenie usprawniające spostrzegawczość

Jeden z uczestników zabawy rzuca 10-14 kostkami. Punkt zdobywa osoba, która jako pierwsza wskaże, jaka liczba oczek pojawia się najczęściej na wyrzuconych kostkach. Jeśli takich liczb jest kilka (np. 3 kostki z "jedynką" i 3 kostki z "trójką") to za podanie przez dziecko obu liczb przyznajemy 2 punkty, zaś tylko jednej - tradycyjnie 1 pkt.

Wieża z kości - gra strategiczna rozwijająca logiczne myślenie

Zabawa polega na ułożeniu jak najwyższej wieży z kostek. Same podejmują decyzję, w którym momencie kończą budowę, by uniknąć ryzyka przewrócenia się  budowli. Wówczas obliczają sumę oczek na wszystkich kostkach, przy czym same decydują (co uczy myślenia strategicznego) - co mi się bardziej opłaca?, z której strony kostki zliczają kropki - do wyboru są cztery analogicznie do czterech kierunków świata (ważne, aby konsekwentnie trzymać się podczas zliczania tej samej strony). Wygrywa osoba z najwyższą sumą.

Tyle samo

Dzieci rzucają po kolei kostką. Zadaniem poszczególnych osób jest wskazanie obiektów w najbliższym otoczeniu, które występują w liczbie (ilości) zgodnej z wyrzuconą liczbą oczek.

Bliżej 10 - strategiczna gra rozwijająca umiejętność dodawania i odejmowania

Zadaniem dziecka jest uzyskanie podczas 5 rzutów kostką wyniku równego (lub najbliższego) 10. Sam uczestnik zabawy decyduje po każdym rzucie, czy wyrzuconą liczbę oczek chce dodać, czy odjąć.

Wojna

Każdy z graczy ma 20 kości. Grający rzucają kolejno 2 kostkami. Osoba, która wyrzuci większą sumę zabiera kości swoje i przeciwnika. Wygrywa ten kto zdobędzie więcej kości.

Oczko

Gracze rzucają dwie kostkami. Obstawiają w ilu rzutach uda im się uzbierać 21 punktów czyli „oczko”. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza zdobędzie 21 punktów w wyznaczonej ilości rzutów lub jest najbliższa tej liczbie. Nie może być to liczba większa.

Kostki do gry mogą być niezwykle inspirujące. Sami pewnie macie swoje sprawdzone sposoby ich wykorzystania. Podzielcie się z nami swoimi pomysłami.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

„Daj się napić, bądź człowiek”. Robimy poidełka dla owadów i ptaków

„Daj się napić, bądź człowiek”, to hasło akcji do której, wszyscy możemy się włączyć pomagając ptakom oraz pszczołom w najbliższym otoczeni...