czwartek, 21 maja 2020

Sposoby na lepszą pamięć

Kiedy uczymy się czegoś nowego między komórkami nerwowymi dochodzi do "iskrzenia" i wytwarzają się połączenia zwane synapsami. Powtórne wykonanie zadania wyzwala silniejszy impuls i skutkuje uformowaniem śladu pamięciowego. Im więcej bodźców, tym lepsze utrwalenie informacji. Hipokamp na podstawie intensywności "iskrzenia" decyduje, które z nich przekazać do kory mózgowej celem utrwalenia, pozostałe zaś eliminuje.

Tak oto potwierdza się łacińska maksyma repetitio est mater studiorum, mówiąca, że matką nauki jest powtarzanie. Naukowcy dowiedli, że ponowne zetknięcie z materiałem następnego dnia warunkuje dwukrotnie większe szanse na utrwalenie informacji!

Znakomita pamięć to efekt treningu pamięci. Dlatego na co dzień:

1. Rozwiązuj krzyżówki i łamigłówki,

2. Graj w memory, układaj puzzle

3. Ucz się obcych słówek,

4. Zapamiętuj numery telefonów, tytuły książek, dowcipy,

5. Licz w pamięci, możesz dodawać, odejmować, mnożyć...

6. Gdy się uczysz zapewnij sobie odpowiednie warunki do nauki, by niepotrzebnie nie rozpraszać uwagi. Wyłącz telewizor, posprzątaj miejsce nauki, usuń z biurka niepotrzebne przedmioty,

7. Zadbaj o swoją dietę. Dzieci, które spożywają dużo owoców i warzyw, mają wyższy iloraz inteligencji niż te, których dieta składa się z przetworzonych i słodkich produktów. Polub ryby, tran i olej z siemienia lnianego, bowiem zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe bardzo ważne dla pracy naszego mózgu.

8. Ruszaj oczami. Chcesz polepszyć swoją pamięć? Zacznij szybko wodzić wzrokiem z jednej strony w drugą przez 30 s. Poziome ruchy oczu mają według naukowców spowodować, że obie półkule mózgowe zaczną się intensywniej ze sobą komunikować, co z kolei wpłynie korzystnie na Twoją pamięć. Możesz też rysować palcem w powietrzu leniwe ósemki i wodzić za nimi wzrokiem.

9. Gimnastykuj się jak najczęściej. Okazuje się, że ruch wzmacnia koncentrację i pamięć.

10. Wysypiaj się. Jeśli chcesz, by Twoja nauka była efektywna, zadbaj o swój sen. W jego czasie zachodzi proces utrwalania zdobytych informacji.

11. Rób kolorowe notatki. Używaj schematów, podkreśleń, kolorów. Twórz też fiszki z ważnymi informacjami, których chcesz się nauczyć i przyczepiaj je w całym domu.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

„Daj się napić, bądź człowiek”. Robimy poidełka dla owadów i ptaków

„Daj się napić, bądź człowiek”, to hasło akcji do której, wszyscy możemy się włączyć pomagając ptakom oraz pszczołom w najbliższym otoczeni...